De jaartraining voedselbossen

De jaartraining voedselbossen is modulair af te nemen, maar in zijn geheel een complete reis. We geven hem al sinds 2017. Je krijgt les van dertien zeer deskundige docenten en bezoekt tien inspirerende voedselboslocaties. De lesstof wordt meestal live, maar soms ook expres in de vorm van een digitale les gegeven. Alle lessen en excursies worden opgenomen, zodat je nooit ook maar iets mist.

In de module Basis leer je wat een voedselbos is. Deze module is op zichzelf een afgerond geheel. In de modules Ontwerp en Voedselbosplan ga je zelf aan de slag  en heb je aan het eind een ontwerp en respectievelijk een plan gemaakt. Deze laatste twee kun je naar believen ook omdraaien of pas doen als je daadwerkelijk een plan kan gaan maken, of een ontwerp.

Modulaire jaartraining voedselbossen

Een jaar met een groep samen op weg
Al honderden mensen opgeleid
Les van top voedselbos experts
Live lessen èn een online lesomgeving

Maak de reis in één keer

We geven deze jaartraining twee keer per jaar zodanig dat je hem als geheel kunt volgen. De eerste loopt van maart tot en met oktober. De tweede jaartraining start in mei en loopt tot en met december De laatste module (voedselbosplan) wordt dan alleen digitaal gegeven. De tweede jaartraining is daardoor goedkoper dan de eerste jaartraining.

Module Basis

Deze belangrijke module geven we in 2026 drie keer. Krijg les van Wouter van Eck, Marieke Karssen, Martijn Aalbrecht en Maarten Schrama. En, bezoek voedselbos Ketelbroek (op löss grond en 16 jaar oud) de twee voedselbossen van Martijn Aalbrecht (op arme zandgrond en 14 en 5 jaar oud), en voedselbos Lekker Landgoed (op vruchtbare klei, vol op de wind en 10 jaar oud).

Module Voedselbosplan

In deze module leer je hoe je je droom van een vaag concept naar een concreet plan kan uitwerken. Aan het eind presenteer je je plan voor een jury die jouw droom echt verder kan helpen. Marieke Karssen begeleidt je de hele module richting het pitchen van jouw plan voor een deskundige jury. Docenten zijn daarnaast: Jan Huijgen, Liesbeth van Bemmel, Arne Driessen, Linda Buijsman en Frank de Gram. In de digitale module is nog meer ruimte voor experts.

Let op: de tweede voedselbosplan module van 2026 wordt alleen digitaal gegeven. We doen dit omdat excursies naar voedselbossen in november en december niet zo zinvol meer zijn en om deze module ook toegankelijk te maken voor expats. Wil je de module dus live volgen, kies dan voor de eerste.

Wil je nog meer leren?

Heb je de basiskennis al, en wil je meer de diepte in? Lees dan verder bij onze verdiepende cursussen. Denk aan het zelf kunnen vermeerderen van plantgoed, of leren hoe je kan zien of een plant gezond is.

Bekijk alle verdiepende cursussen

De verdiepende cursussen
Enorm veel inspiratie en informatie. Echt een must voordat je een voedselbos gaat starten, alle uitdagingen komen aan bod.

Bekijk ook deze cursussen